Українська література ІІ курс




Не «хрущем» єдиним: Богдан Ігор Антонич, якого ми не знали

  • 5 жовтня виповнюється 110 років від дня народження поета з Лемківщини, модерніста, який носив «сонце у кишені» Богдана Ігоря Антонича. Яким було його життя? Чим був важливий для української літератури? Які смисли його творчості відроджуються й зараз?

Розповідаємо вам про поета цікаві факти — і сподіваємося, що ви дізнаєтеся про нього дещо більше, окрім того, що «Антонич був хрущем, і жив собі на вишні» української поезії.

Історична довідка

Особисте життя

В селі Новиця, що у Польщі, стоїть пам’ятний знак з меморіальною таблицею на честь Богдана Ігоря Антонича. Саме тут, в тогочасному Королівстві Галичини та Володимирії і народився поет. Був гімназистом, багато читав і з захопленням вчився — мабуть, саме так можна охарактеризувати ранні роки життя Антонича і початок його зацікавленості поезією. З книжок Антонич перечитав не лише українську класику, а й книги, що висувалися на Нобелівку з літератури, які того часу були доступні в польському перекладі. До того ж, він грав на скрипці, виступав на сцені, писав картини… 

В університетські роки (а Антонич здобув ступінь магістра філософії) поет долучився до неформального студентського об’єднання тогочасного Львова — Гуртка студентів-україністів. Це була можливість розвитку української літератури в невигідних тодішніх умовах — у роки навчання Антонича в Львівському університеті майже не було українських викладачів, та й сам заклад носив ім’я польського короля Яна Казимира, бо Галичина була захоплена Польщею.

Перші свої вірші Антонич друкував під псевдонімом Ігор Ігоренко — настільки йому імпонувало ім’я Ігор, хоч і хрещений він був Богданом. За свою творчість автор став лауреатом премії Львівського товариства письменників і журналістів ім. Івана Франка та літературної нагороди Українського католицького союзу. 

Одружитися Антоничу так і не вдалося, але в поета була наречена — Ольга Олійник. Завдяки її спогадам багато відомо про його побутові звички, характер. Його поезія народжувалася разом із музикою — він ходив по кімнаті, наспівуючи мелодію, а потім з поодиноких наспіваних фраз компонував твір; і у вірші «Дім за зорею» митець підтверджує свою любов до музики: «Поки я тут, інстинктом чую це: співаю — тож існую». Ользі Олійник Антонич хотів, за її словами, присвятити видання збірки «Зелене євангеліє» — вже як своїй дружині; не встиг і посмертне видання у 1938 році, вийшло вже без присвяти.

Помер поет у віці 28 років від давніх проблем — змалечку мав слабке серце, яке не витримало апендициту і запалення легень. Похований на Янівському цвинтарі у Львові; на його могилі, мов за пророцтвом самого поета, ростуть клени.

Коментар літературознавця та есеїста, автора книги «Антонич від А до Я» Данила Ільницького*:

«Від свого діда – Миколи Ільницького – я знав, що колись на могилі Антонича ріс клен. А відомо, що сам поет писав: «Спочине серце під крилатим кленом, / порине в море трав зелене…». Виходить, що маємо справу зі символічним поетичним пророцтвом. 

Я почав консультуватися з Ігорем Калинцем, який був серед тих, хто в 60-х роках минулого століття знайшов місце поховання Антонича на Янівському цвинтарі у Львові. Просив розповісти, які були дерева чи кущі на могилі в той час, коли вони її відшукали. Пан Ігор скерував мене до статті Ірини Калинець «Повернення Антонича», де серед іншого авторка зазначила, що тоді могила була «з кленом в узголів’ї». Ось такий дослідницький шлях: почути усну історію і переконатися, що це засвідчено у письмовому спогаді. Врешті цей неймовірний символізм набуває виразніших контурів у внутрішній біографії митця і я, зізнаюся, дуже в нього вірю. Та це ще не все. Мене цікавило, чи ростуть там клени сьогодні. Тому прицільно поїхав на Янівський цвинтар і переконався в цьому: виявилося, що навколо могили справді є декілька кленів (я собі навіть встиг – бо це була пізня осінь – зірвати три листочки, і один із них зберіг у першому примірникові книжки). Тому сюжет про клени, а відтак Антоничів вірш на тему смерті й могили, – символічно правдиві».

*Джерело коментарів літературознавця у цьому матеріалі: “Антонич від А до Я”: книга, що спонукає пам’ятати (бесіда Лесі Салій з Данилом Ільницьким) // Дукля. 2019. № 3; Буковинський журнал. 2019. № 3.

Творчість

Антонич мав вплив на андерґраундне мистецьке життя Львова 60-их — 70-их рр., коли про нього згадали після затяжного мовчання (з 1967 року про нього знову “забули” з посилки радянської влади — тепер на чергове двадцятиріччя).

Його поетичні мотиви можна назвати двоїстими: писав релігійні вірші, та разом з тим прослідковувався в його творчості і міфічний пантеїзм; черпав натхнення від природи — та поряд з тим у віршах виступав і поціновувачем міста, таким собі урбаністом. Модерністичний напрям прослідковується в його алітераціях, звуконаслідуваннях, метафорах, символізмі (особливо, у звукосимволізмі) тощо.

Цікавим був спосіб, у який він писав, адже зазвичай робив це дуже рано вранці, і потребував записати все відразу, бо інакше — досить швидко міг забути. В одній зі статей він сам розповідав про це так: «Найкраща пора писати для мене, це ранній ранок. Напівпробуджений, ще в ліжку складаю вірші. Тоді уява викликує образи небагато ріжні від сонних мрій, тоді маю дослівно враження, мовби мені хтось у сні нашіптував якісь дивні слова. Буджуся вже цілком, одягаюсь і записую якнайскоріше зложені в цей спосіб поезії. Так повсталі вірші здебільша не потребують згодом майже ніяких поправок і змін. Все на свому місці, нічого не можна переставити. В інших порах дня, при повній свідомості пишу на загал важко й багато виправляю» («Як розуміти поезію»). 

Сучасне осмислення

Театралізованість

Львівський академічний театр ім. Леся Курбаса театрально переосмислив творчість поета, створивши ще у 2009 році поетичну інсталяцію «Формули екстази», яка і досі регулярно є в програмі. Антонич був досить синестезійним поетом — в його віршах література, музика й малярство поєднувалися воєдино. Тож це помітно і в театрі: вірші лунають тут під музику Лисенка, Баха, лемківські народні пісні та романси Богдана Весоловського, а самі актори за допомогою світлотіней, рухів, жестів допомагають передати візуальну складову поезії Антонича. Назву теж обрано невипадково — Антонич метафорично називав формулами екстази свої власні вірші.

І наостанок

У Львові, проходячи повз будинок номер 50 на вулиці Городоцькій, не забудьте звернути увагу на пам’ятну плиту на стіні. У цьому будинку з 1928 до 1937 року проживав Богдан Ігор Антонич — вулиця і в його часи мала таку ж назву, ось тільки будинок був 18-им.

Скріншот узято з сервісу Google Maps

І заразом у сквері біля Львівського цирку, на тій же таки вулиці Городоцькій, знайдете перший в Україні символічний пам’ятник Антоничу – мистецьку композицію «Привітання життя», який відкрили аж у 2016 році.

Джерело фото: сайт dyvys.info

Матеріал взято з сайту https://blog.yakaboo.ua/



   Інтерактивний плакат 


   




Інформація до вивчення роману 

Ю.Яновського "Майстер корабля"






ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО. 
Інтерактивний плакат









Тести онлайн "Життєвий і творчий шлях П.Тичини"



Контрольна робота № 4

Запитання для розгорнутих відповідей

Виконайте одне із завдань.

1.  Як ставляться до українізації персонажі комедії М.Куліша "Мина Мазайло"? В чому ви вбачаєте актуальність п'єси для наших сучасників?

2.  З'ясуйте міфологізм художнього мислення Богдана Ігоря Антонича.

3. Чи є твори Остапа Вишні актуальними і нині? Своє твердження аргументуйте прикладами творів.






__________________________________________________________________________________













Українська література                                                                                                           ІІ курс

Перевір свої знання з теми: Життєвий і творчий шлях Миколи Куліша.
 «Мина Мазайло».

1 варіант
1.     Яке з тверджень хибне:          
Микола Куліш був талановитим:
а) драматургом;      б) журналістом;     в) дипломатом;    г) громадським і  культурним діячем.          

2. У якому населеному пункті народився Микола Куліш:
а) у Каланчаку;       б) у Херсоні;         в) у Чаплинці;           г) в Одесі;                 д) в Олешках
 
 3. У яких роках М. Куліш був на фронтах Першої світової війни:
а) 1914-1915 рр.;    б) 1914-1916 рр.;      в) 1915-1916 рр.;     г) 1916-1917 рр.    д) 1915- 1917 рр.

4. Президентом якої письменницької організації був Микола Куліш:
а) "Гарт";               б) ВАПЛІТЕ;         в) "Плуг";                г) ВУСПП                   д) "Пролітфронт"



5. Яку назву мала перша п'єса М. Куліша:
а) "97";       б) "Комуна в степах";      в) "Закут";      г) "Отак загинув Гуска"

6.     З ким із театральних режисерів дружив і найбільш плідно співпрацював М. Куліш:
а) із Гнатом Юра;       б) з Я. Бортником;      в) з П. Березою-Кудрицьким;       г) з Лесем Курбасом

7. Діалогом яких дійових осіб починається комедія "Мина Мазайло":
а) Матері та Рини;          б) Мини Мазайла та Мокія;        в) Рини та Улі;                    г) Улі та Мокія

8. Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать слова?
«Як ще ми погано знаємо українську мову. Кажемо, наприклад: потяг іде  третьою швидкістю, а треба — поїзд третім погоном йде. Погін, а не швидкість».
а) Дядькові Тарасу з Києва;           б) Рині;            в) Мині Мазайлу;             г) Мокію.

9. Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать слова?
«Заставлю! Виб'ю з голови дур український! А як ні — то через труп переступлю. Через труп!».
а) Дядькові Тарасу з Києва;           б) Рині;            в) Мині Мазайлу;             г) Мокію.

10. Якою новиною завершується   розвиток   сюжетної лінії     Мини Мазайла:
а) оголошенням доганиб) винесенням подяки;  в) звільненням з посади;  г) підвищенням по службі




Українська література                                                                                                           ІІ курс

 Перевір свої знання з теми: Життєвий і творчий шлях Миколи Куліша.
 «Мина Мазайло».

2 варіант
1.  Микола Куліш перш за все був:
а) прозаїком;           б) поетом;            в) дипломатом;           г) режисером;             ґ) драматургом.

2.  З якими місцями пов'язано становлення літературного таланту М. Куліша? (Виберіть
варіант, де усі три відповіді є правильними):


а) Чаплинка, Олешки, Херсон;  
б) Одеса, Зінов'євськ, Харків;
 в) Олешки, Одеса, Харків;
 г) Ялта, Дніпропетровськ, Харків;



3. У якому творі М.Куліш звертається до теми голодомору?
а) «Мина Мазайло»;        б) «Народний Малахій»;           в) «Патетична соната»;             г) «97».

4. Який твір не належить М.Кулішу?
а) «Народний Малахій»; б) «Ярослав Мудрий»; в)  «Патетична соната»; г) «Маклена Граса».                                                             

5. Найтісніше діяльність М. Куліша-драматурга пов’язана



а) з Харківським театром ім. І. Франка;
б) з театром «Березіль»;
в) з Новим театром у Києві;
г) не пов’язана з конкретним театром;




6. Як хотів змінити своє прізвище Мокій — герой п'єси «Мина Мазайло»?
 а) Квач;          б) Мазєнін;            в) Бразолійний;            г) Мазайло-Квач;            ґ) Комсомолець.

7.  Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать слова: «Серцем передчуваю, що українізація — це спосіб робити з  мене провінціала, другосортного службовця і не давати мені ходу на вищі посади»?                              
а) Дядькові Тарасу з Києва;                б) Рині;                в) Мині  Мазайлу;                   г) Мокію.

8. Кому з героїв п'єси «Мина Мазайло» належать слова: «їхня українізація — це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було... Попереджаю!» ?    
а) Дядькові Тарасу з Києва;                 б) Рині;                в) Мині Мазайлу;                   г) Мокію.                     

9. Кому в комедії належать такі слова: "Так! Очі, кажу, губи, стан, все    українське. Не вірите?.. Я вам зараз доведу... Не я, а наука, оця книжка.., антропологія вам доведе, що ви справді українка..."
а) Дядькові Тарасові;         б) Мині Мазайлу;                    в) Улі;                                  г) Мокієві

10. Яке прізвище вибрав для себе Мина Мазайло?
а) Мазайлович;              б) Мазайло-Квач;                    в) Мазєнін;                г) Розанов.                                     
























Немає коментарів:

Дописати коментар